Jak jste na tom? Už jste uzavřeli dohodu s úřadem práce o vyplacení náhrad mezd v rámci programu Antivirus? Jestli ano, máme radost. Určitě to vaší firmě uleví. Aby vše proběhlo hladce a bez problémů, sepsali jsme pro vás sedmero, na které si dejte pozor při vyúčtování. Je to ta nejdůležitější fáze celého programu. Bez vyúčtování vám ÚP peníze nepošle.
-
Vyúčtování má dvě části
PDF s čestným prohlášením a Excel s rozpisem vynaložených nákladů na náhradu mzdy každého zaměstnance. Nezapomeňte poslat obě části zároveň.
-
Formát dokumentů
Rozhodně podklady neukládejte do jiného formátu, ani je netiskněte a neskenujte. ÚP s nimi potom nemůže dál pracovat.
-
Příspěvek je pouze pro „100% zaměstnance“
Nevztahuje se na zaměstnance, kteří: už ve firmě nepracují, jsou ve výpovědní lhůtě, pracují na DPP či DPČ.
-
Příspěvek = náhrada mzdy, ne mzda
Program Antivirus je pro zaměstnance, kteří nemohli chodit do práce. Na mzdu těch, kteří pracovali (i třeba na home office), vám stát nepřispěje.
-
Režimy A a B
Je potřeba správně zvolit režim/důvod, proč zaměstnanec nemohl vykonávat svoji práci (A = opatření vydaná vládou či dalšími institucemi, B = překážky v práci na straně zaměstnavatele vyvolané hospodářskými potížemi). U režimu A si navíc dejte záležet na zdůvodnění, jaké konkrétní opatření vaší firmě, resp. zaměstnancům znemožnilo pracovat.
-
Správná částka
Myslete na to, že náhrada mzdy se udává v „hrubém“.
-
Sloupce s pojištěním
Zdravotní i sociální pojištění uvádějte pouze za zaměstnance.
-
Zastoupení stejnou osobou
Náhrada mzdy se nepřiznává, když zástupce obou smluvních stran na pracovní smlouvě je jedna a tatáž osoba (např. jediný jednatel společnosti si „sám se sebou“ podepíše pracovní smlouvu).
Ve formulářích samozřejmě můžete udělat další a další „boty“. Prostě a jednoduše – „dvakrát čti a jednou piš“. Chyby ve formulářích i v jiných podkladech vám mohou při nejlepším zbrzdit výplatu náhrady. A při nejhorším? Vám peníze nepřijdou vůbec. A to nechcete… Kontrolujte, přemýšlejte, raďte se. Klidně i s profesionální poradenskou firmou. Stojí to za to.
ZDROJ: Úřad práce ČR
FOTO: Freepik
Čtěte dále:
Jak se vyhnout syndromu vyhoření
Žádost o úvěr aneb jak budovat vztahy s bankou